Un broker anunță că în 2023, pe baza statisticilor a 100.000 de retaileri: Din cei care au o rată de câștig de 85%, doar sub 30% au realizat profit; În schimb, cei cu o rată de câștig de 34% au realizat un profit de peste 50%.
De ce? Pentru că rata de câștig îți spune doar "câte au fost corecte", dar nu îți spune "cât câștigi când ai dreptate și cât pierzi când greșești". Asta e raportul câștig-pierdere.
Cu un raport câștig-pierdere de 2:1, ai nevoie de doar 34% rată de câștig pentru a-ți acoperi costurile. Tranzacționarea nu e un examen, nu trebuie să te concentrezi pe scoruri mari.
Data viitoare când cineva îți spune că are o rată de câștig de 80%, întreabă-l: "Care e raportul tău câștig-pierdere?"
Care e rata ta de câștig în tranzacționare? Știi cum să calculezi raportul câștig-pierdere? 👇
Uite că după 3 ore de trading te simți ca și cum ți-ar fi murit neuronii? Fii atent la prăbușirea dopaminică, căci traderii experimentați învață să fie ca crocodilii și să își "economisească mintea".