Binance Square
Buffett Pro
151 Publicații

Buffett Pro

Trader de înaltă frecvență
8.2 Ani
1 Urmăriți
1.7K+ Urmăritori
5.2K+ Apreciate
Postări
·
--
Vedeți traducerea
Цена на $ESPORTS упала ещё на 20%, купил без плеча на 600 баксов 25000 монет. Пока ничего интереснее для себя на рынке в текущий момент не нашел DYOR
Цена на $ESPORTS упала ещё на 20%, купил без плеча на 600 баксов 25000 монет.

Пока ничего интереснее для себя на рынке в текущий момент не нашел

DYOR
Atenție, sondaj! Două tokenuri au pierdut peste 90% din valoare în această săptămână: $SIREN și $ESPORTS Există șanse ca unul dintre ele (sau poate ambele) să își recupereze parțial prețul. Astfel, întrebarea este: pe ce token mizezi și de ce? Sondajul este valabil 24 de ore. Deci, care token poate să își revină în preț și de ce?
Atenție, sondaj!

Două tokenuri au pierdut peste 90% din valoare în această săptămână: $SIREN și $ESPORTS

Există șanse ca unul dintre ele (sau poate ambele) să își recupereze parțial prețul.

Astfel, întrebarea este: pe ce token mizezi și de ce? Sondajul este valabil 24 de ore.

Deci, care token poate să își revină în preț și de ce?
siren
57%
esports
16%
оба восстановятся
9%
RIP: это два трупа
18%
507 Voturi • Votarea s-a încheiat
Salutare tuturor. Astăzi avem o SITUATIE EXTREM DE NEDEFINITA cu criptomonedele. Monedele principale sunt sub presiune, iar altcoinele la fel. În această situație, consider că este CORECT să mențin 2 poziții: - pe short $LAB #LABUSDT (widgetul poziției sub post 👇, tranzacția S-A ÎNCHIS deja cu profit); - pe long $ESPORTS #ESPORTSUSDT (actual, intră la prețul 0.04-0.1) Nu folosesc leverage. Trebuie să reduc riscul acum. DYOR Update: #esports a căzut cu 92%, datele din blockchain indică o vânzare în masă de către DWF Labs. Monitorizarea blockchain-ului arată că, cu cinci zile înainte de prăbușire, adresa identificată ca „0x7Ef…C10dD” a transferat aproximativ 19,9 milioane de tokeni ESPORTS, care la acel moment valorau în jur de 13,9 milioane de dolari, pe adresa exchange-ului Kraken, asociată cu DWF Labs. Fondurile din acest portofel au fost primite direct de la adresa oficială de distribuție a tokenilor. În timpul prăbușirii, același portofel a fost identificat ca unul dintre adresele responsabile pentru desfășurarea unei vânzări în masă de tokeni în blockchain, care a dus la aproape prăbușirea completă a tokenilor. Compania DWF Labs nu a comentat public aceste acuzații.
Salutare tuturor. Astăzi avem o SITUATIE EXTREM DE NEDEFINITA cu criptomonedele. Monedele principale sunt sub presiune, iar altcoinele la fel.

În această situație, consider că este CORECT să mențin 2 poziții:

- pe short $LAB #LABUSDT (widgetul poziției sub post 👇, tranzacția S-A ÎNCHIS deja cu profit);
- pe long $ESPORTS #ESPORTSUSDT (actual, intră la prețul 0.04-0.1)

Nu folosesc leverage. Trebuie să reduc riscul acum.

DYOR

Update: #esports a căzut cu 92%, datele din blockchain indică o vânzare în masă de către DWF Labs.

Monitorizarea blockchain-ului arată că, cu cinci zile înainte de prăbușire, adresa identificată ca „0x7Ef…C10dD” a transferat aproximativ 19,9 milioane de tokeni ESPORTS, care la acel moment valorau în jur de 13,9 milioane de dolari, pe adresa exchange-ului Kraken, asociată cu DWF Labs. Fondurile din acest portofel au fost primite direct de la adresa oficială de distribuție a tokenilor.

În timpul prăbușirii, același portofel a fost identificat ca unul dintre adresele responsabile pentru desfășurarea unei vânzări în masă de tokeni în blockchain, care a dus la aproape prăbușirea completă a tokenilor.

Compania DWF Labs nu a comentat public aceste acuzații.
Salut tuturor Ieri a fost o zi agitată, totul a mers pe dos 🤦 La decizia FRS, mă așteptam ca aurul să crească, iar yenul japonez (lucrez cu el pe o altă platformă) să se întărească... Din păcate, m-am înșelat, așa se întâmplă. Așa că a trebuit să închid rapid TOATE tranzacțiile pe Binance și să transfer fondurile pe o altă platformă, unde erau deschise pozițiile menționate. Cu greu am reușit să rezolv situația acolo, iar astăzi am și câștigat pe $H , recuperând fondurile pe Binance. Proiectul #humanity arată semne de stabilitate după hack. Au creat un nou token în locul celui compromis și, cu sprijinul exchange-urilor, au realizat migrarea, distribuind monede investitorilor conform snapshot-ului de bilanț în momentul în care proiectul a fost atacat. Apropo, ieri seară a fost un spread mare între prețul futures #HUSDT și prețul $H pe Alpha (0.15 și 0.22), așa că am cumpărat futures și astăzi am închis tranzacția cu profit (widgetul de sub postare). Acum continui să mențin o poziție lungă pe monedă - are unde să crească. De asemenea, am recuperat poziția lungă pe $SIREN , închisă forțat ieri. Încă o consider foarte promițătoare (vezi screenshot). Vă doresc o zi bună DYOR
Salut tuturor

Ieri a fost o zi agitată, totul a mers pe dos 🤦

La decizia FRS, mă așteptam ca aurul să crească, iar yenul japonez (lucrez cu el pe o altă platformă) să se întărească... Din păcate, m-am înșelat, așa se întâmplă.

Așa că a trebuit să închid rapid TOATE tranzacțiile pe Binance și să transfer fondurile pe o altă platformă, unde erau deschise pozițiile menționate. Cu greu am reușit să rezolv situația acolo, iar astăzi am și câștigat pe $H , recuperând fondurile pe Binance.

Proiectul #humanity arată semne de stabilitate după hack. Au creat un nou token în locul celui compromis și, cu sprijinul exchange-urilor, au realizat migrarea, distribuind monede investitorilor conform snapshot-ului de bilanț în momentul în care proiectul a fost atacat.

Apropo, ieri seară a fost un spread mare între prețul futures #HUSDT și prețul $H pe Alpha (0.15 și 0.22), așa că am cumpărat futures și astăzi am închis tranzacția cu profit (widgetul de sub postare). Acum continui să mențin o poziție lungă pe monedă - are unde să crească.

De asemenea, am recuperat poziția lungă pe $SIREN , închisă forțat ieri. Încă o consider foarte promițătoare (vezi screenshot).

Vă doresc o zi bună

DYOR
·
--
Bullish
Nu, asta nu e scam ))) Așa arată toate monedele pe timeframe-urile lunare 🤦 Pur și simplu, în anii post-COVID, banii din elicopter ai bătrânului Biden au creat bule financiare și au umflat capitalizările altcoin-urilor Dar eu vorbesc despre altceva. Pe grafic, moneda-mem $WIF Am $SHIB în portofel, am decis să mai cumpăr încă #WIFUSDT , deoarece această câine îi place uneori să fie dusă la cer. Cu atât mai mult cu cât, după cum se pare, acum e timpul să cumpărăm. Și pentru viitor am cumpărat $SIREN , consider că această monedă POATE oferi x10 (widget-ul de tranzacție sub postare 👇 )
Nu, asta nu e scam ))) Așa arată toate monedele pe timeframe-urile lunare 🤦

Pur și simplu, în anii post-COVID, banii din elicopter ai bătrânului Biden au creat bule financiare și au umflat capitalizările altcoin-urilor

Dar eu vorbesc despre altceva. Pe grafic, moneda-mem $WIF

Am $SHIB în portofel, am decis să mai cumpăr încă #WIFUSDT , deoarece această câine îi place uneori să fie dusă la cer. Cu atât mai mult cu cât, după cum se pare, acum e timpul să cumpărăm.

Și pentru viitor am cumpărat $SIREN , consider că această monedă POATE oferi x10 (widget-ul de tranzacție sub postare 👇 )
Pe alfa, tokenul $H poate fi cumpărat cu un order limitat la 0.15 (screenshot 1). Ofertele limitate se execută, am verificat. Pe futures, #HUSDT se tranzacționează la 0.26 (screenshot 2) Sunt două opțiuni. Fie futures vor cădea la 0.15, fie spot-ul va crește la prețul futures-ului. Totuși, acest gap oferă o oportunitate colosală pentru arbitraj. Cumpărăm pe alfa, vindem pe futures. Când prețul se sincronizează - punem diferența în buzunar. Chiar eu sunt singurul care vede asta și nimeni altcineva nu a observat și nu a deschis tranzacții corespunzătoare? Asemenea ocazii nu vor mai fi prea curând! ps Voi răspunde imediat la o posibilă întrebare a cititorilor, voi profita eu de această oportunitate? Din păcate, nu! Toate fondurile mele sunt acum pe contul de futures și am o duzină de poziții, așa că nu am fonduri disponibile pentru arbitraj. Dar câștig bine ca trader, inclusiv tranzacția de astăzi pe același $H (widget sub postare 👇)
Pe alfa, tokenul $H poate fi cumpărat cu un order limitat la 0.15 (screenshot 1). Ofertele limitate se execută, am verificat.

Pe futures, #HUSDT se tranzacționează la 0.26 (screenshot 2)

Sunt două opțiuni. Fie futures vor cădea la 0.15, fie spot-ul va crește la prețul futures-ului.

Totuși, acest gap oferă o oportunitate colosală pentru arbitraj. Cumpărăm pe alfa, vindem pe futures. Când prețul se sincronizează - punem diferența în buzunar.

Chiar eu sunt singurul care vede asta și nimeni altcineva nu a observat și nu a deschis tranzacții corespunzătoare? Asemenea ocazii nu vor mai fi prea curând!

ps Voi răspunde imediat la o posibilă întrebare a cititorilor, voi profita eu de această oportunitate? Din păcate, nu! Toate fondurile mele sunt acum pe contul de futures și am o duzină de poziții, așa că nu am fonduri disponibile pentru arbitraj. Dar câștig bine ca trader, inclusiv tranzacția de astăzi pe același $H (widget sub postare 👇)
Dacă nu ar fi fost un punct de intrare bun în $OPG , probabil că nu aș fi adăugat această poziție în portofoliul meu. Dar la nivelul actual, consider că această decizie este mai mult decât justificată. Să vedem dacă proiectul @OpenGradient își va justifica încrederea investitorilor. Adaug widget-ul poziției sub postare 👇 Voi închide tranzacția în funcție de situația generală a tuturor pozițiilor. DYOR #OPG #opgusdt
Dacă nu ar fi fost un punct de intrare bun în $OPG , probabil că nu aș fi adăugat această poziție în portofoliul meu. Dar la nivelul actual, consider că această decizie este mai mult decât justificată. Să vedem dacă proiectul @OpenGradient își va justifica încrederea investitorilor.

Adaug widget-ul poziției sub postare 👇

Voi închide tranzacția în funcție de situația generală a tuturor pozițiilor.

DYOR

#OPG #opgusdt
Vedeți traducerea
Открыл шорт по $SPACE #spaceusdt Сделка краткосрочная, виджет позиции добавил под постом 👇 Прогноз на скриншоте
Открыл шорт по $SPACE #spaceusdt

Сделка краткосрочная, виджет позиции добавил под постом 👇

Прогноз на скриншоте
Vedeți traducerea
Давно наблюдаю за $PTB и на текущем уровне открыл Лонг, так как считаю цену очень адекватной для этого проекта. Скорее всего сами разработчики скидывают монету и покупают на эту мелочь гречку и молоко, чтобы не умереть от голода, а на повестке дня маячит делистинг #PTBUSDT Дадим шанс - если не сделают объем, то мы их больше не увидим. Поэтому обращаюсь к команде: ребята, ищите спонсоров, деньги, покупайте на свои, но удержитесь на плаву со своей уникальной моделью. Иначе незачем было и начинать. Судный день ОЧЕНЬ БЛИЗКО Из этой же категории $BEL , которая только резким всплеском объема КАЖДЫЙ РАЗ ИЗБЕГАЕТ ДЕЛИСТИНГА. #PTBUSDT #belusdt
Давно наблюдаю за $PTB и на текущем уровне открыл Лонг, так как считаю цену очень адекватной для этого проекта. Скорее всего сами разработчики скидывают монету и покупают на эту мелочь гречку и молоко, чтобы не умереть от голода, а на повестке дня маячит делистинг #PTBUSDT

Дадим шанс - если не сделают объем, то мы их больше не увидим.

Поэтому обращаюсь к команде: ребята, ищите спонсоров, деньги, покупайте на свои, но удержитесь на плаву со своей уникальной моделью. Иначе незачем было и начинать. Судный день ОЧЕНЬ БЛИЗКО

Из этой же категории $BEL , которая только резким всплеском объема КАЖДЫЙ РАЗ ИЗБЕГАЕТ ДЕЛИСТИНГА.

#PTBUSDT #belusdt
Vedeți traducerea
$H #HUSDT в последние дни показывает экстремальную волатильность, двигаясь то вверх, то вниз. Это даёт возможность хорошо зарабатывать, покупая на снижении и продавая при росте. По крайней мере несколько сделок принесли неплохой доход в общую копилку. По текущей цене ниже 0.2 я решил снова зайти в Лонг. Ну а вы думайте сами, интересен ли вам этот вариант. DYOR
$H #HUSDT в последние дни показывает экстремальную волатильность, двигаясь то вверх, то вниз.

Это даёт возможность хорошо зарабатывать, покупая на снижении и продавая при росте.

По крайней мере несколько сделок принесли неплохой доход в общую копилку.

По текущей цене ниже 0.2 я решил снова зайти в Лонг. Ну а вы думайте сами, интересен ли вам этот вариант.

DYOR
Vedeți traducerea
Если Трамп в очередной раз (сороковой по счету) обманул всех и сделки с Ираном не будет, а военное противостояние возобновится (может даже в ближайшие 24 часа), то акции, золото и $BTC $ETH начнут снижение. Поэтому я закрыл лонги по крипте, которые вышли в плюс. Оставил лишь #SIRENUSDT и #PLAYUSDT на покупку. Соответственно, нефть $BZ пойдет в рост. Это мой основной сценарий. Поэтому я УЖЕ купил черное золото, продал #XAUUSD и открыл шорт по #SNDK DYOR
Если Трамп в очередной раз (сороковой по счету) обманул всех и сделки с Ираном не будет, а военное противостояние возобновится (может даже в ближайшие 24 часа), то акции, золото и $BTC $ETH начнут снижение.

Поэтому я закрыл лонги по крипте, которые вышли в плюс. Оставил лишь #SIRENUSDT и #PLAYUSDT на покупку.

Соответственно, нефть $BZ пойдет в рост. Это мой основной сценарий.

Поэтому я УЖЕ купил черное золото, продал #XAUUSD и открыл шорт по #SNDK

DYOR
Vedeți traducerea
Сколько раз можно обмануть людей, чтобы они перестали вам верить? Наверное после 2-3 раз к вашим словам уже не будет доверия. Так почему ВСЕ ВЕРЯТ ТРАМПУ, который уже 39 раз !!! обманывает о заключении сделки с Ираном? Сейчас мы наблюдаем очередной виток доверия и эйфорию на рынках акций и индексов, рост на золоте и падение на нефти. Тем не менее многие эксперты утверждают, что СОГЛАШЕНИЕ НЕВОЗМОЖНО и Д.Трамп просто ТЯНЕТ ВРЕМЯ. Возможно, он делает это для того, чтобы финансовый поток с Ближнего Востока ПОЛНОСТЬЮ влился в финансовую систему США. Для этого необходимо тянуть резину и обещать, обещать ... Поэтому если видите прибыль по сделкам - НЕ РАССЛАБЛЯЙТЕСЬ и подумайте - может стоит ее зафиксировать? DYOR
Сколько раз можно обмануть людей, чтобы они перестали вам верить? Наверное после 2-3 раз к вашим словам уже не будет доверия.

Так почему ВСЕ ВЕРЯТ ТРАМПУ, который уже 39 раз !!! обманывает о заключении сделки с Ираном?

Сейчас мы наблюдаем очередной виток доверия и эйфорию на рынках акций и индексов, рост на золоте и падение на нефти. Тем не менее многие эксперты утверждают, что СОГЛАШЕНИЕ НЕВОЗМОЖНО и Д.Трамп просто ТЯНЕТ ВРЕМЯ.

Возможно, он делает это для того, чтобы финансовый поток с Ближнего Востока ПОЛНОСТЬЮ влился в финансовую систему США. Для этого необходимо тянуть резину и обещать, обещать ...

Поэтому если видите прибыль по сделкам - НЕ РАССЛАБЛЯЙТЕСЬ и подумайте - может стоит ее зафиксировать?

DYOR
Cu toate că există negativitate în jurul $MEGA , am deschis o poziție lungă pe #MEGAUSDT Consider că este în prezent FOARTE SUPRA VÂNDUTĂ Încă o monedă pe care să o cumpăr - scandalosul $RIVER R #RIVERUSDT Motivul e același: un punct bun de intrare DYOR
Cu toate că există negativitate în jurul $MEGA , am deschis o poziție lungă pe #MEGAUSDT

Consider că este în prezent FOARTE SUPRA VÂNDUTĂ

Încă o monedă pe care să o cumpăr - scandalosul $RIVER R #RIVERUSDT

Motivul e același: un punct bun de intrare

DYOR
Vedeți traducerea
С $H #humanity что-то не так. Сначала этот странный "взлом", потом рост цены, хотя позитивных новостей нет, теперь максимальный фандинг КАЖДЫЙ ЧАС для шортистов. То есть БРЕЮТ как покупателей, так и продавцов. И происходит это на фоне устранения последствий "взлома", вроде как команда проекта даже не имеет отношения к происходящему - они же устраняют последствия "хакерской" атаки🤡 Торговать сейчас #HUSDT опасно, потому что за сутки шортАм спишут комиссию 50% от объема позиции. А если купить - где гарантия, что цена не упадет до 5 центов? Чуть ранее я зашортил эту монету и взял небольшую прибыль (закрытая сделка внизу поста), а сегодня зашёл в Лонг, подержал пару часов и вышел с минимальной прибылью + фандингом накапало 3%. Некомфортно держать позицию 😵‍💫 ps. Так же сейчас в моем портфеле ЛОНГИ по $SIREN и $PLAY БЕЗ ПЛЕЧА. DYOR
С $H #humanity что-то не так.

Сначала этот странный "взлом", потом рост цены, хотя позитивных новостей нет, теперь максимальный фандинг КАЖДЫЙ ЧАС для шортистов.

То есть БРЕЮТ как покупателей, так и продавцов. И происходит это на фоне устранения последствий "взлома", вроде как команда проекта даже не имеет отношения к происходящему - они же устраняют последствия "хакерской" атаки🤡

Торговать сейчас #HUSDT опасно, потому что за сутки шортАм спишут комиссию 50% от объема позиции. А если купить - где гарантия, что цена не упадет до 5 центов?

Чуть ранее я зашортил эту монету и взял небольшую прибыль (закрытая сделка внизу поста), а сегодня зашёл в Лонг, подержал пару часов и вышел с минимальной прибылью + фандингом накапало 3%. Некомфортно держать позицию 😵‍💫

ps. Так же сейчас в моем портфеле ЛОНГИ по $SIREN и $PLAY БЕЗ ПЛЕЧА.

DYOR
Puțin mai devreme a fost un post despre deschiderea unei poziții scurte pe $H În final, poziția a mers pe minus, am adăugat capital de două ori și am mediat prețul. Finanțarea a crescut pentru shortiști la -1% CADA oră, asta a fost o presiune. Uneori, așa ceva se întâmplă înainte de un salt puternic și o manipulare majoră. Toți am trecut prin asta și știm cât de neplăcut este. Dar de data aceasta a fost bine, tranzacția pe #HUSDT a ieșit pe plus. Nu am vrut să aștept o mega profit, am luat puțin peste o sută de dolari. Nu sunt lacom. DYOR
Puțin mai devreme a fost un post despre deschiderea unei poziții scurte pe $H

În final, poziția a mers pe minus, am adăugat capital de două ori și am mediat prețul.

Finanțarea a crescut pentru shortiști la -1% CADA oră, asta a fost o presiune. Uneori, așa ceva se întâmplă înainte de un salt puternic și o manipulare majoră. Toți am trecut prin asta și știm cât de neplăcut este.

Dar de data aceasta a fost bine, tranzacția pe #HUSDT a ieșit pe plus.

Nu am vrut să aștept o mega profit, am luat puțin peste o sută de dolari. Nu sunt lacom.

DYOR
Vedeți traducerea
$SIREN продолжает снижение. Докупил к основной позиции ещё 5000 монет. Плечи не беру. Тот же $H после аналогичного снижения с 5 центов поднялся до 0.6 доллара ВСЕГО ЗА 4 ДНЯ (скриншот) Не обязательно #SİREN повторит этот экзерсис, но попробовать стоит DYOR
$SIREN продолжает снижение. Докупил к основной позиции ещё 5000 монет. Плечи не беру.

Тот же $H после аналогичного снижения с 5 центов поднялся до 0.6 доллара ВСЕГО ЗА 4 ДНЯ (скриншот)

Не обязательно #SİREN повторит этот экзерсис, но попробовать стоит

DYOR
$BEL se reuseste sa evite delistarea doar pentru ca nu le place deloc sa iasa din spatiul public. De aceea, baietii fac PERIOADIC #pump si ridica TEMPORAR pretul. In curand, astept exact realizarea acestui scenariu. De aceea, am deschis o tranzactie de 10000 de monede pe #belusdt . DYOR
$BEL se reuseste sa evite delistarea doar pentru ca nu le place deloc sa iasa din spatiul public.

De aceea, baietii fac PERIOADIC #pump si ridica TEMPORAR pretul.

In curand, astept exact realizarea acestui scenariu. De aceea, am deschis o tranzactie de 10000 de monede pe #belusdt .

DYOR
Vedeți traducerea
Я видел много взломов проектов и знаю, как ведёт себя цена после этого. Для примера можете изучить ситуацию на $FLOW или $DRIFT Но с $H у нас другая ситуация. Для того, чтобы ТАК разгонять цену, нужно взломать самих себя и использовать УКРАДЕННЫЕ У ИНВЕСТОРОВ деньги для дальнейшей манипуляции. Что мы и видим на #HUSDT Может быть не зря #zachxbt обвинял команду проекта в том, что они мошенники с самого начала, взломавшие сами себя? Что скажете? DYOR
Я видел много взломов проектов и знаю, как ведёт себя цена после этого. Для примера можете изучить ситуацию на $FLOW или $DRIFT

Но с $H у нас другая ситуация. Для того, чтобы ТАК разгонять цену, нужно взломать самих себя и использовать УКРАДЕННЫЕ У ИНВЕСТОРОВ деньги для дальнейшей манипуляции.

Что мы и видим на #HUSDT

Может быть не зря #zachxbt обвинял команду проекта в том, что они мошенники с самого начала, взломавшие сами себя?

Что скажете?

DYOR
Vedeți traducerea
Открыл шорт по $H #HUSDT Тем, кто ранее покупал по моей рекомендации монету от 0.05 - лучше зафиксировать Профит и не ждать дальнейшего роста. Не ЖАДНИЧАЙТЕ. Вряд ли цена продержится долго на этом уровне. После взлома проектом #humanity найден виновный: Северная Корея. Короче говоря, в любом сомнительном случае валите все на Ким Чен Ына😵‍💫
Открыл шорт по $H #HUSDT

Тем, кто ранее покупал по моей рекомендации монету от 0.05 - лучше зафиксировать Профит и не ждать дальнейшего роста. Не ЖАДНИЧАЙТЕ.

Вряд ли цена продержится долго на этом уровне.

После взлома проектом #humanity найден виновный: Северная Корея.

Короче говоря, в любом сомнительном случае валите все на Ким Чен Ына😵‍💫
Fii atent cu acest 💩 - chinezii joacă jocurile lor, schimbând semne. Ar fi mai bine să eviți acest "instrument" $COAI
Fii atent cu acest 💩 - chinezii joacă jocurile lor, schimbând semne. Ar fi mai bine să eviți acest "instrument"

$COAI
Conectați-vă pentru a explora mai mult conținut
Alăturați-vă utilizatorilor globali de cripto pe Binance Square
⚡️ Obțineți informații recente și utile despre criptomonede.
💬 Alăturați-vă celei mai mari platforme de schimb cripto din lume.
👍 Descoperiți informații reale de la creatori verificați.
E-mail/Număr de telefon
Harta site-ului
Preferințe cookie
Termenii și condițiile platformei