
Jakarta plănuiește să emită primele obligațiuni municipale din Indonezia în următorul an, căutând să diversifice sursele de venituri după tăierea bugetului, a declarat guvernatorul Pramono Anung Wibowo vineri.
Administrația orașului negociază cu Banca Asiatică de Dezvoltare și Banca Mondială pentru pregătirea titlurilor de valoare. Potrivit lui Pramono, fondurile obținute din emiterea obligațiunilor ar putea fi direcționate către finanțarea diverselor proiecte de infrastructură aflate în dezvoltare. Volumul specific țintit de atragere a fondurilor nu a fost menționat.
Jakarta a analizat posibilitatea emiterii de obligațiuni municipale timp de mai bine de zece ani. Un nou impuls acestui plan i-a fost dat de decizia administrației președintelui Prabowo Subianto de a redirecționa bugetele locale către programele guvernamentale, inclusiv hrana gratuită și cooperativele rurale.
Transferurile bugetare către Jakarta pentru anul curent au fost reduse cu aproximativ 15 trilioane rupii ($839,3 milioane), ceea ce reprezintă aproximativ 16% din bugetul inițial.
Reducerile au forțat Jakarta să caute modalități alternative de finanțare a serviciilor publice. Potrivit lui Pramono, autoritățile locale atrag companii private pentru finanțare și lucrează la crearea unui fond de bunăstare pentru Jakarta pe modelul Fondului Suveran de Investiții din Indonezia.
Anul trecut, Jakarta a depășit Tokyo, devenind cel mai populat oraș din lume.