Am ratat airdrop-ul Arbitrum cu unsprezece zile.
Foloseam bridge-ul încă din octombrie. Cu unsprezece zile înainte de snapshot, am trecut pe un alt lanț pentru un randament mai bun și nu m-am întors. Când airdrop-ul a fost lansat în martie 2023, am urmărit persoane din jurul meu care revendicau între 2.000 și 12.000 de dolari, în funcție de numărul de tranzacții. Portofelul meu a îndeplinit toate criteriile în fiecare privință, mai puțin la moment. Unsprezece zile.
De atunci m-am gândit mult la fereastra aceea. Nu la tokenuri — la structură. Fiecare airdrop are o fereastră de utilizare: o perioadă în care participarea activă se acumulează în tăcere către o alocare care nu a fost anunțată încă. Fereastra se vede doar privindu-i în urmă. Până când toată lumea știe că a existat, ea este deja închisă.
Prin această lentilă anume am citit confirmarea S2 de la @OpenGradient .
Sezonul 1 s-a încheiat în aprilie. Criteriile pentru Sezonul 2 nu au fost anunțate încă. Ceea ce s-a confirmat este că utilizatorii care cumpără credite și le folosesc activ în OpenGradient Chat la chat.opengradient.ai își construiesc istoricul de utilizare care va conta atunci când acele criterii vor fi stabilite. Fereastra este deschisă chiar acum. Data snapshot-ului nu există încă — ceea ce înseamnă că perioada de acumulare încă rulează.
Există o versiune în care recompensele S2 sunt generoase și criteriile sunt largi, iar toți cei care au început să folosească platforma în iunie 2026 se califică confortabil. Există și o altă versiune în care snapshot-ul e mai aproape decât se așteaptă oricine și limita este ponderată în funcție de activitate, iar diferența dintre 30 de zile de utilizare și 90 de zile este semnificativă.
Nu știu care dintre versiuni este. Nimeni nu știe încă.
Ceea ce știu este că, de acum, am petrecut trei ani urmărind cum se închid ferestrele de airdrop din afară. Matematica pentru Arbitrum a fost simplă privind înapoi. Așa e mereu.
$OPG #OPG #opg
Foloseam bridge-ul încă din octombrie. Cu unsprezece zile înainte de snapshot, am trecut pe un alt lanț pentru un randament mai bun și nu m-am întors. Când airdrop-ul a fost lansat în martie 2023, am urmărit persoane din jurul meu care revendicau între 2.000 și 12.000 de dolari, în funcție de numărul de tranzacții. Portofelul meu a îndeplinit toate criteriile în fiecare privință, mai puțin la moment. Unsprezece zile.
De atunci m-am gândit mult la fereastra aceea. Nu la tokenuri — la structură. Fiecare airdrop are o fereastră de utilizare: o perioadă în care participarea activă se acumulează în tăcere către o alocare care nu a fost anunțată încă. Fereastra se vede doar privindu-i în urmă. Până când toată lumea știe că a existat, ea este deja închisă.
Prin această lentilă anume am citit confirmarea S2 de la @OpenGradient .
Sezonul 1 s-a încheiat în aprilie. Criteriile pentru Sezonul 2 nu au fost anunțate încă. Ceea ce s-a confirmat este că utilizatorii care cumpără credite și le folosesc activ în OpenGradient Chat la chat.opengradient.ai își construiesc istoricul de utilizare care va conta atunci când acele criterii vor fi stabilite. Fereastra este deschisă chiar acum. Data snapshot-ului nu există încă — ceea ce înseamnă că perioada de acumulare încă rulează.
Există o versiune în care recompensele S2 sunt generoase și criteriile sunt largi, iar toți cei care au început să folosească platforma în iunie 2026 se califică confortabil. Există și o altă versiune în care snapshot-ul e mai aproape decât se așteaptă oricine și limita este ponderată în funcție de activitate, iar diferența dintre 30 de zile de utilizare și 90 de zile este semnificativă.
Nu știu care dintre versiuni este. Nimeni nu știe încă.
Ceea ce știu este că, de acum, am petrecut trei ani urmărind cum se închid ferestrele de airdrop din afară. Matematica pentru Arbitrum a fost simplă privind înapoi. Așa e mereu.
$OPG #OPG #opg