Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, le-a spus legiuitorilor din Senat că departamentul său împinge pentru a stabili un rezervor strategic de Bitcoin și un stoc de active digitale, la mai mult de un an după ce a fost solicitat printr-un ordin executiv al președintelui Donald Trump.

Vorbind la o audiere a Comitetului pentru Finanțe al Senatului privind bugetul pentru anul fiscal 2027 al Trezoreriei, Bessent a spus că departamentul „procedează cu toată viteza deliberată” în legătură cu ordinul președintelui din 2025 de a stabili rezerve de Bitcoin și active digitale. Deși rezerva a fost umplută cu cripto confiscat de guvern, oficialii Trezoreriei nu aveau planuri suplimentare de achiziție începând din martie.

„Avansăm foarte repede în acest sens și parte din asta este inițiativa noastră pentru active digitale, rezerva strategică de Bitcoin este ceva, aceasta este o tehnologie nouă, este un teren nou, procedăm cu viteză deliberată și ne asigurăm că, pe măsură ce facem acest lucru în acest proces complicat, folosim cele mai bune practici și lucrurile vor fi durabile pentru viitor,” a spus Bessent ca răspuns la întrebările ridicate de senatorul Tim Scott.

Scott Bessent depunând mărturie la audierea de miercuri. Sursa: Comitetul de Finanțe al Senatului SUA

SUA deține în prezent 328,372 BTC în rezervele sale, în valoare de aproximativ 215 miliarde de dolari la momentul publicării. În timp ce legislatorii au căutat să codifice ordonanța lui Trump în lege prin Congres, jurisdicții individuale precum Texas au adoptat deja legislația care creează rezerve de crypto controlate de stat.

Bessent nu a comentat dacă cei 1 miliard de dolari în active digitale confiscate de la Iran de când a început războiul SUA-Israel împotriva țării în februarie au fost incluși în rezervele crypto. Iranul a raportat că a colectat taxe în Bitcoin de la navele care caută o trecere sigură prin strâmtoarea Hormuz.

Șeful Trezoreriei se așteaptă ca Legea CLARITY să treacă în această vară

Bessent a abordat de asemenea întrebările președintelui comitetului de finanțe, Mike Crapo, despre Legea Claritate a Pieței Activelor Digitale (CLARITY), aflată în discuție în Senat la aproape un an după ce a fost adoptată de Camera Reprezentanților. Legislatorii din comitetele de banking și agricultură ale Senatului și-au aprobat versiunile lor ale legii pentru a aborda reglementările și legislația privind valorile mobiliare și mărfurile, respectiv, dar întreaga cameră va trebui să consolideze legile înainte de orice vot.

„Am văzut Congresul adoptând legislația privind stablecoin-uri, Legea CLARITY, pe care v-aș încuraja pe toți să o susțineți — este foarte necesară pentru a aduce cele mai bune practici din SUA pe teritoriul național — iar noi lucrăm neobosit în ceea ce privește custodia acestor active și păstrarea lor,” a spus secretarul Trezoreriei.

Contract de eveniment pe cronologia Legii CLARITY. Sursa: Polymarket

Bessent a spus că administrația vizează ca legea să treacă prin Senat în vara aceasta. Consilierul pe probleme de crypto al Casei Albe, Patrick Witt, a spus în mai că Trump își propune o ceremonie de semnare pe 4 iulie, dar unii senatori se așteaptă ca legea să fie adoptată înainte de august.

Revista: Prețul NEAR ar putea „crește de 20 de ori,” ETF-urile Bitcoin înregistrează o serie de 10 zile de ieșiri: Digestul Hodler-ului, 24 – 30 mai