Conform CNN, un oficial american familiarizat cu negocierile a declarat că un punct major de blocaj în discuțiile dintre SUA și Iran este problema compensației economice. Potrivit Odaily, președintele american Donald Trump este dornic să asigure un acord perceput ca fiind superior celui realizat în timpul administrației Obama. Oficialul a subliniat că Iranul a comunicat mediatorilor dorința sa de a primi compensații economice imediat ce se ajunge la un memorandum preliminar de înțelegere, și nu să amâne acest lucru pentru o dată viitoare.

Cu toate acestea, oficialii din administrația Trump sunt îngrijorați că eliberarea fondurilor prea devreme ar putea reduce presiunea economică asupra Iranului, care servește ca o pârghie crucială pentru Washington. Această pârghie este considerată vitală pentru a intra în a doua fază a negocierilor, care va aborda detaliile programului nuclear al Iranului. Trump a lămurit echipei sale că vrea ca orice acord să pară mult mai dur decât înțelegerea din 2015 și să evite orice acțiuni care ar putea fi interpretate ca "livrând sume mari de bani", o expresie pe care a folosit-o pentru a critica decizia lui Obama de a oferi compensații economice Iranului.