Dlaczego nikt nie mówi o tym, jak "ryzyko upadku" mogło być prawdziwym czynnikiem napędzającym umowę między USA a Iranem?

Większość traderów skupia się na wykresach i nagłówkach, ale przegapia makro siły, które działają w tle. W ten sposób ludzie zostają zaskoczeni nagłymi wzrostami cen ropy, szokami geopolitycznymi i zmiennością, która potrafi wymazać pozycje w nocy.

Trump niedawno ujął tę umowę w prostych słowach: prawdziwym zmartwieniem nie była tylko dyplomacja, ale ryzyko załamania gospodarki Iranu pod naciskiem sankcji i cen ropy. Całkowite załamanie gospodarcze mogłoby zdestabilizować cały region, wywindować ceny energii w górę i pociągnąć globalne rynki za sobą. Dla inwestorów obserwujących aktywa takie jak $SPCXB czy nawet powiązania technologiczne przez $NVDAB , tego rodzaju niestabilność nie pozostaje lokalna. Szybko rozprzestrzenia się przez surowce, akcje, a w końcu przez krypto.

Patrząc na to z tej perspektywy, umowa nie dotyczyła dobrej woli. To było zarządzanie ryzykiem. Zapobieżenie regionalnemu upadkowi jest często tańsze niż radzenie sobie z ekonomicznymi falami szokowymi po fakcie, a rynki zazwyczaj nagradzają stabilność, nawet jeśli polityka za tym stoi jest skomplikowana.

Jeśli geopolityczna stabilność cicho napędza główne decyzje polityczne, ile ruchów rynkowych źle interpretujemy w tej chwili?

#CryptoMarkets #Macro #Geopolityka