#MuskAmericaParty W czerwcu i lipcu 2025 r. Elon Musk ogłosił założenie nowego amerykańskiego ruchu politycznego o nazwie „America Party”. Stało się to tuż po tym, gdy Musk zerwał relacje z Donaldem Trumpem, krytykując jego ustawę „One Big Beautiful Bill” jako groźną dla finansów państwa. Podczas sondy opublikowanej 4 lipca na platformie X aż 65 % z ponad 1,2 mln uczestników zagłosowało „tak” na utworzenie nowej partii.

Musk formalnie zgłosił partii dokumenty do federalnej komisji FEC i jako skarbnika wyznaczył głównego finansowego dyrektora Tesli, Vaibhav Taneję

„America Party” ma charakter fiskalnie konserwatywny, koncentrując się na redukcji deficytu, deregulacji i wspieraniu technologii, szczególnie AI i wolności słowa .

Strategia jest precyzyjna – zamiast od razu startować na prezydenta, partia zamierza skupić się na 2–3 wyścigach do Senatu i 8–10 do Izby Reprezentantów, gdzie przy wąskiej większości jej głosy mogą decydować.

Musk deklaruje, że jej celem jest reprezentowanie „80 % stanowiących centrum” wyborców.

Reakcje były błyskawiczne. Biały Dom i Trump określili inicjatywę jako „śmieszną” i szkodliwą dla dwupartyjnego systemu, a skarbnik Scott Bessent sugerował, by Musk skupił się na swoich firmach, a nie nowych przedsięwzięciach politycznych.

Również analitycy ostrzegają o ryzyku podziału głosów i niepewności na rynku, co już odbiło się niekorzystnie na akcjach Tesli .