W ekosystemie TON zakończyło się chyba najważniejsze głosowanie w jego historii. Społeczność oficjalnie poparła propozycję Telegramu o zmianie nazwy natywnego tokena.
📊 Jak głosowano?
Głosowanie trwało od 1 do 8 czerwca 2026 roku. Wyniki mówią same za siebie — 81,22% uczestników opowiedziało się "ZA". W liczbach to 2,68 mln TON przeciwko 604,83 tys. TON.
Co się zmieni dla zwykłych użytkowników?
• Nazwa i ticker: Nattywny token zmienia nazwę z Toncoin ($TON) na Gram ($GRAM). To legendarny powrót — tak nazywał się token w pierwszej dokumentacji technicznej Durova, a ta nazwa jest nadal zakodowana w bazowym kodzie sieci.
• Blockchain: Nazwa samej sieci pozostaje ta sama — The Open Network (TON).
• Żadne wymiany ani migracje! Użytkownicy NIE muszą przeprowadzać żadnych mostowych transakcji, konwersji ani swapów. Salda, adresy portfeli i smart kontrakty zaktualizują się automatycznie. Jeśli na twoim saldzie było 10 $TON, to po prostu zacznie się wyświetlać jako 10 $GRAM.
Po co to potrzebne?
Inicjatywa przebiega pod hasłem MTONGA („Make $TON Great Again”). Powodów jest kilka:
1. Rosnąca rola samego Telegramu, który stał się jednym z największych walidatorów sieci.
2. Niedawne dużej skali aktualizacje techniczne: prędkość transakcji w sieci wzrosła prawie 10-krotnie (teraz transfer trwa mniej niż sekundę), a prowizje spadły o około 6 razy, osiągając praktycznie zero.
🚀 Nowa era «Telek» oficjalnie się zaczęła. Czekamy na reakcję rynku na powrót kultowego Grama!
💬 Jak myślicie, na ile x-u poleci $GRAM na tej wiadomości? Zaczynamy zakupy czy czekamy na korektę? 👇